Військове ПДФО забезпечує гідні умови життя для сімей військових у тилу-експерти

Опубликовано Треплов Валерий - чт, 31/08/2023 - 20:21
м

При передачі його повному контролю державі буде надзвичайно складно відстежити витрату цієї суми, а саме 116,72 млрд грн.

Оподаткування доходів фізичних осіб, отриманих військовослужбовцями у вигляді зарплат, спрямоване на забезпечення необхідних для них послуг від держави, зокрема на підтримку потреб їх родин. Це дозволяє створити належні умови життя для батьків та дітей військовослужбовців. Також важливо враховувати роль місцевого самоврядування, яке отримує дві треті частини цього податку пишуть у своєму матеріалі «Військовий ПДФО: «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» радниця голови Асоціації міст України з муніципальних питань, народна депутатка Оксана Продан та виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

«Військовослужбовці, правоохоронці, захисники від надзвичайних ситуацій захищають нас своїми життями, але не перестають бути людьми. Усі люди, навіть найсильніші, мають бути впевнені, що їхні родини захищені та отримують необхідні послуги й допомогу. … І муніципалітети роблять усе, аби жителі отримували всі необхідні послуги. Навіть якщо це зобов’язання держави й вона їх не фінансує», - зазначають автори матеріалу.

 

Засновуючись на інформації з 754 громад із загальної кількості 1470 усіх розташованих по всій Україні, включаючи обласні центри, які на даний момент перебувають під контролем України, представники Асоціації міст України вказують на те, що протягом 2022–2023 років для забезпечення делегованих повноважень цих самих 754 громад витратили 27,2 млрд грн, і це було зроблено без компенсації з державного бюджету. Серед цих видатків, 5,23 млрд грн було спрямовано на оплату праці медичних працівників, 4,51 млрд грн — на погашення дефіциту освітньої субвенції, 9,59 млрд грн — на пільгові перевезення, а також 7,87 млрд грн — на утримання ПТУ. Окремо, органи місцевого самоврядування витратили 62,4 млрд грн з власних ресурсів на підтримку підприємств критичної інфраструктури та стримування тарифів на опалення і водопостачання для громадян. Тобто, ці кошти були витрачені на забезпечення гарантованих державою витрат.

«Держава не виконує перед громадянами своїх зобов’язань, визначених законами. Це робить місцеве самоврядування з коштів, які надходять з податків. Вилучення коштів із бюджетів громад не передбачає з боку держави визначення якихось джерел для фінансування передбачених законом витрат, отже, призведе до колапсу життєво необхідних систем надання послуг жителям усіх територій», - підкреслюють експерти.

Асоціація міст України провела аналіз, в ході якого було встановлено, що протягом півтора року війни місцеві бюджети витратили загалом 207,66 млрд грн на потреби в безпеці та обороні, витрати, пов'язані з воєнною агресією, виконання делегованих повноважень та утримання тарифів, у тому числі суми, що залишилися на рахунках. Варто зауважити, що доходи, передбачені від військового ПДФО протягом двох років, становили 116,72 млрд грн.

м

У кінці 2022 року, 65,78 млрд гривень з місцевих бюджетів стали "зайвими" через те, що вони були спрямовані до державного бюджету для покриття його дефіциту, через обмеження у використанні коштів, встановлені постановою КМУ №590 від 24 лютого 2022 року.

«Саме так може «згоріти», «згорнутися», «схлопнутися» і військовий ПДФО, якщо буде вилучений із місцевих бюджетів. Адже податок цей фактично сплачують не військовослужбовці, а державний бюджет. … Якби військовий ПДФО не надходив до бюджетів громад у 2022–2023 роках, ніхто не знав би про використання цих коштів, як не знає ніхто про решту ПДФО з утримання військовослужбовців», - підкреслюють автори.

За матеріалами Дзеркало Тижня.