Як треба утилізувати лікарські засоби: практичні поради

Опубликовано Треплов Валерий - вт, 07/05/2024 - 09:25
о

Пігулки можуть нашкодити. Спеціалісти рекомендують раз на пів року перевіряти свою домашню аптечку. Час від часу деякі медичні препарати псуються — найчастіше закінчується термін придатності. Медичні заклади утилізують такі відходи спеціальним способом. А як діяти в домашніх умовах — відповідь шукайте в матеріалі.

Тривалий карантин, повномасштабна війна привчили українців готуватися до будь-якого апокаліпсиса. Щонайменше до того, що в аптеці будуть довжелезні черги, а ліків у якийсь момент може не вистачити на всіх. Тож добра ґаздиня зібрала вдома таку аптечку, препарати в якій можна знайти на будь-яку надзвичайну ситуацію.

Від алергії, тиску, протидіарейний засіб та від температури — майже в кожній оселі є мінімальний набір ліків про всяк випадок. Втім, часто пігулки не стають у пригоді, і з часом термін придатності починає спливати. Чи можна вживати такі медикаменти?

«Ні в якому разі, тому що активність речовин зменшується, це призводить до зменшення ефективності лікування. Також є ризик того, що активні компоненти стануть токсичними, і це призведе до отруєння», — пояснює Ксенія Трібе, фармацевтка мережі «Моя Еко Аптека».

Аптеки та медичні заклади повертають прострочені ліки виробнику. А от що робити із зіпсованими препаратами пересічним українцям? Українське законодавство це питання не регулює, тож люди їх просто кидають у смітник чи змивають у каналізацію. Фахівці застерігають, цього не робити.

«Прострочені ліки, або ліки, які ви не використовуєте, категорично не можна викидати на смітник або у компостну яму. Ці препарати, навіть якщо у них закінчився строк придатності, все одно заподіювати велику шкоду нашій екосистемі – антибіотики, частинки антибіотиків, потрапляють у водойми, у воду нашу, і потім ці препарати вже не діють на наш організм», — каже Ірина Козлова, начальниця управління комунальної екології — заступниця директора департаменту екологічної політики ДМР.

І це може повернути нас у часи, коли люди помирали від пневмоній, зазначають фахівці. Але є доволі проста та дієва порада, як зменшити медичні відходи на побутовому рівні.

«Треба просто відповідально ставитись до приймання ліків — консультуватися з лікарем, передивлятись аптечку, поповнювати її вчасно, не купувати зайвого, а консультуватись з лікарем та фармацевтом», — говорить Ксенія Трібе, фармацевтка мережі «Моя Еко Аптека».

Краще купувати лише те, що справді потрібно, і використовувати до закінчення терміну придатності. А протерміновані препарати приносити або надсилати столичній ГО «Зелений птах».

 

За матеріалами ДніпроTV.