Майже 800 пляшок горілки та 100 банок пива: як жінка судилася з поліцією через алкоголь

Опубликовано Треплов Валерий - вт, 06/05/2025 - 13:36
а

У липні 2022 року на блокпосту біля Слов’янська поліція забрала у жінки 760 пляшок горілки й 96 банок пива. Жінка переконувала, що це для «власних потреб», а правоохоронці — що це «воєнна необхідність». Подробиці цієї справи читайте у матеріалі «Дніпро Оперативний».

У червні 2024 року суддя Ленінського районного суду Дніпропетровська Нелля Басова вирішила повернути жінці алкоголь — 760 пляшок горілки «Хлібний Дар» по 0,5 літра та 96 банок пива «Львівське світле» по 0,5 літра. 

Також суд присудив їй 5 000 грн моральної шкоди та 1 073,60 грн судового збору з держбюджету. Поліція намагалася оскаржити рішення, але Дніпровський апеляційний суд та Верховний Суд залишили його без змін.

Випадок на блокпосту

У липні 2022 року близько 12:00 на блокпості «Семенівка» біля Слов’янська зупинили жінку на мікроавтобусі Volkswagen Transporter. Вона везла 760 пляшок горілки та 96 банок пива, стверджуючи, що це для особистих потреб. Правоохоронці вирішили забрати алкоголь, посилаючись на воєнний стан і склали «протокол догляду», хоча такого документа закон не передбачає.

Жінка намагалася повернути алкоголь через кілька судів, але справи або закривали, або їй відмовляли. Щобільше: за даними поліції на блокпості жінка намагалася дати хабар, щоб безперешкодно вивезти партію алкоголю. Через це проти неї відкрили кримінальну справу. На момент підготовки матеріалу вироку по хабарю не було.

Вилучення алкоголю поліція пояснювала ще й тим, що на території Донецької області діяла військова заборона на ввезення та торгівлю алкогольними напоями. Правоохоронці вважали, що така кількість спиртного свідчила про наміри його продати, тому горілку з пивом конфіскували.

Що було у суді

Суддя Нелля Басова вирішила, що поліція діяла незаконно, бо жінка лише перевозила алкоголь, а не ввозила його чи продавала, тож не порушувала заборону військового командування. Також «протокол догляду» виявився незаконним, тому поліція не мала права тримати майно та мусила повернути спиртне. Ще суд визнав, що за переживання жінці мають виплатити з бюджету 5 тис. грн компенсації та оплатити судові витрати.

Попри спроби оскарження з боку поліції, ні апеляційний суд, ні Верховний Суд не змінили рішення суду на користь жінки.