
Скандал триває: після того, як Нацполіція відправила відписку на звернення мера Дніпра Бориса Філатова, Асоціація міст України вимагає особистих пояснень від міністра внутрішніх справ України Клименка!
Нацполіція фактично продемонструвала бездіяльність, маючи інформацію про підготовку замаху на мера Дніпра зі «списку Зінченка». Замість відкритої відповіді та визнання помилок вона обмежується відписками. При цьому міністр Клименко ще рік тому публічно заявляв на основі досьє, що наступною ціллю є народний депутат Бужанський. Це сталося після гучного затримання Зінченка у справі про вбивство Ірини Фаріон. Чому ж тоді слідчі поліції та керівництво МВС вважали досьє Зінченка, ймовірно пов’язаного з російськими спецслужбами, достатньою підставою для того, щоб публічно попередити нардепа Бужанського, але вирішили не попереджати міського голову Дніпра Філатова та волонтера Стерненка, на якого зрештою було скоєно замах?
Той факт, що у телефоні обвинуваченого у вбивстві Ірини Фаріон В'ячеслава Зінченка було виявлено досьє зокрема на Бориса Філатова, викликає стурбованість у мільйонної громади Дніпра та місцевого самоврядування всієї України, йдеться у заяві Асоціації міст України.
Як відомо, 26 червня під час засідання Шевченківського районного суду Львова по справі щодо вбивства Ірини Фаріон у Шевченківському районному суді міста Львова було представлено дані, які містилися у телефоні ймовірного вбивці Зінченко. Зокрема, там були досьє на активіста, волонтера Сергія Стерненка (на якого замах було вчинено згодом) і мера Дніпра Бориса Філатова. Ці дані, виявлені у телефоні обвинуваченого у вбивстві Ірини Фаріон, який міг діяти разом зі спільниками, свідчать про розробку спецслужбами рф планів та підготовку замахів на відомих в Україні суспільних діячів, адже в гаджеті затриманого містилась подібна інформація і про вбиту Фаріон.
При цьому Національна поліція, отримавши вказані дані фактично одразу після вбивства Ірини Фаріон (влітку 2024 р.), за майже рік жодним чином не повідомила та не попередила нікого з вказаних осіб про можливу загрозу. Після того, як стали відомі такі прикрі обставини, мер Дніпра Борис Філатов звернувся до Міністра внутрішніх справ Ігоря Клименко:
"Чому я, як громадянин України та міський голова мільйонного прифронтового міста, не був попереджений працівниками МВС України про наявність відносно мене досьє у Зінченка? …Чому я повинен дізнаватись вищевказану інформацію від журналістів, які були присутні під час судового засідання, а не від представників правоохоронних органів?"
Подвійні стандарти
Реакція правоохоронців виявилася напрочуд дивною: замість того, аби визнати власну помилку, Нацполіція надіслала відверту відписку: “За результатами встановлення всіх об’єктивних обставин, у справі не здобуто інформацію, яка б свідчила про підготовку до злочинів відносно активіста та очільника міської ради”.
При цьому має місце кричуща невідповідність: дані з телефону ймовірного вбивці Зінченка, у т.ч. вказані досьє, були представлені правоохоронцями в суді у справі про вбивство Ірини Фаріон як доказова база. Тож для суду слідчі поліції (і сам суд) розглядають та вивчають досьє Зінченка із повною серйозністю, подали їх як докази, проте жодним чином не вважають за доцільне повідомити про загрози інших потенційних жертв - мовляв, “не здобуто інформацію”.
При цьому невдовзі після затримання обвинуваченого Зінченко, у липні 2024 року саме міністр внутрішніх справ Клименко зробив публічне повідомлення про те, що наступною жертвою мав стати нардеп Бужанський. І зроблена ця заява міністра була саме на тій підставі, що слідчі МВС знайшли в телефоні Зінченка досьє на Бужанського. "Безкінечно вдячний співробітникам Національної Поліції та всім тим, хто причетний до затримання підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон, завдячую їм життям", – зазначав нардеп Бужанський.
Виникає питання: яким чином досьє у телефоні затриманого на Бужанського стало інформацією, що свідчила про підготовку його вбивства, а такі ж самі досьє на Стерненка і Філатова перестали бути інформацією, яка б свідчила про підготовку замаху на вбивства?
Замахи продовжуються - поліція відмовчується!
Факти та події свідчать, що ігнорувати плани вірогідних замахів та не повідомляти про них публічних осіб, що опинились в зоні ризику, було вкрай непрофесійним з боку Нацполіції. Так, у березні 2025 р. у Дніпрі невідомі особи встановили камеру відеоспостереження біля офіційного офісу мера Дніпра: про цей факт було одразу повідомлено уповноважених осіб МВС України, однак жодної реакції на це не було, зауважив Борис Філатов.
Також у березні 2025 року було вбито одеського активіста Демʼяна Ганула, який тривалий час отримував погрози та звертався до правоохоронних органів з проханням забезпечити йому захист, однак безрезультатно. У травні мав місце замах на Сергія Стерненка, який отримав вогнепальне поранення, а нападницю було затримано Службою безпеки України на місці скоєння злочину.
Тож повне ігнорування відповідальними особами поліції виявлених у телефоні ймовірного вбивці досьє на відомих в Україні людей та бездіяльність протягом майже року (!) можуть свідчити про зловмисну байдужість та некомпетентність. Яка при цьому відбувається в інтересах спецслужб рф.
Філатов продовжує публічний тиск
Через зневажливі відписки з боку Нацполіції та відсутність реакції з боку профільного міністра міський голова Дніпра Борис Філатов повторно звернувся до очільника МВС, який протягом майже тижня жодним чином не відреагував на звернення мера прифронтового міста-мільйонника.
“Мене дивує той факт, що Ви обрали публічно попередити лише одну ймовірну жертву. Натомість ані я, ані Сергій Стерненко, на якого підозрюваний у вбивстві Фаріон також мав досьє, не чули про це від Вас та Ваших підлеглих жодного слова. Навіть непублічно - хоча підстави були однакові.
Чи не так, шановний Ігоре Володимировичу?
Складається враження, що саме бездіяльність та небажання належним чином реагувати на інформацію про підготовку злочинів з боку працівників МВС України призвели до скоєння 01.05.2025 року чергового замаху на життя вже пана Стерненка”
Серед іншого мер Дніпра адресував міністру внутрішніх справ наступні запитання:
“Чи поінформували б Ваші підлеглі особисто Вас, якби у телефоні ймовірного вбивці Фаріон було досьє на Ваше імʼя? Як би Ви діяли у такому випадку? Чи не вважаєте Ви, що в очолюваній Вами системі МВС діють подвійні стандарти?”
Зі свого боку Асоціація міст України у своєму зверненні вимагає від очільника МВС надати інформацію щодо зазначених фактів і впроваджених Міністерством заходів для унеможливлення незаконних дій стосовно громади Дніпра та в разі виникнення подібних загрозливих обставин для інших представників місцевого самоуправління. Для цього Ігоря Клименка запрошено взяти участь у засіданні Правління Асоціації міст України для забезпечення співпраці з органами місцевого самоврядування 1073 громад України.
За матеріалами Дніпро Оперативний.