
Повномасштабне вторгнення росії в Україну щодня завдає руйнувань, і, на жаль, багато українців стикаються з пошкодженням або знищенням власного майна, зокрема автомобілів. Що робити, якщо ваше авто постраждало внаслідок бойових дій, і чи можна розраховувати на компенсацію від держави? Це питання турбує тисячі власників транспортних засобів, які опинилися в складній ситуації. У цьому матеріалі «Дніпро Оперативний» розповість, чи можна зараз отримати компенсацію за пошкоджене в результаті війни авто.
Куди звертатися та як подати заявку на відшкодування збитків за пошкоджене або знищене авто внаслідок бойових дій
Наразі в Україні немає чинного державного механізму прямої компенсації за пошкоджене або знищене авто внаслідок бойових дій. Програма "єВідновлення", яка діє для житлової нерухомості, на автомобілі не поширюється.
Однак, є деякі перспективи та можливості для фіксації збитків і потенційного відшкодування у майбутньому:
1. Законопроєкт №11147:
- У Верховній Раді зареєстрований законопроєкт №11147, який передбачає механізм компенсації за пошкоджені або знищені автомобілі (легкові, вантажні, автобуси, причепи, напівпричепи) внаслідок бойових дій.
- Цей законопроєкт визначає право на компенсацію для фізичних та юридичних осіб, порядок подання заяв, створення комісій, черги на компенсацію та пільгові категорії.
- Джерелами фінансування виплат передбачаються «Фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури», міжнародна фінансова допомога, репарації від РФ.
- Наразі цей законопроєкт знаходиться на розгляді у профільному парламентському Комітеті. Тобто, це ще не діючий закон.
2. Фіксація збитків вже зараз (важливо для майбутніх компенсацій):
- Незалежно від того, коли і який механізм компенсації буде запущено, критично важливо належним чином зафіксувати факт пошкодження або знищення вашого автомобіля. Це допоможе у майбутньому при поданні заявки на відшкодування. Ось як це зробити:
- Зверніться до правоохоронних органів (Поліція, СБУ): подайте заяву про скоєння злочину.
- Вимагайте внесення вашої заяви до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань.
- Наполягайте на належній фіксації факту, зокрема складанні протоколу огляду місця події з фотофіксацією та детальним описом пошкоджень, а також причин їх виникнення (саме внаслідок воєнних дій РФ, обстрілу тощо).
- Зберіть докази:Фото- та відеофіксація: зробіть максимально детальні фото та відео пошкоджень автомобіля, місця події. Знімайте з різних ракурсів, з прив'язкою до місцевості.
- Документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, паспорт, РНОКПП (ідентифікаційний код).
- Свідчення свідків: запишіть контакти очевидців, якщо такі були.
- Замовте автотоварознавчу експертизу: для визначення розміру шкоди та ступеня пошкодження автомобіля.
- Зберігайте всі квитанції, чеки, акти виконаних робіт, якщо проводили ремонт.
Часті питання щодо компенсації за пошкоджений автомобіль під час бойових дій
Що робити, якщо документи на авто втрачені?
У першу чергу, зверніться до сервісних центрів МВС для відновлення свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. Це є обов'язковим документом для підтвердження права власності. Якщо це неможливо, зверніться до нотаріуса або суду для встановлення факту права власності.
Чи враховується страховка при розрахунку компенсації?
Якщо ваше авто було застраховано за КАСКО і страховка покриває військові ризики, ви можете отримати виплату від страхової компанії. Державна компенсація надається незалежно від наявності страхового полісу. Однак, якщо ви отримали виплату від страхової компанії, сума державної компенсації може бути зменшена на суму вже отриманих коштів (щоб уникнути подвійного відшкодування).
Чи потрібно знімати авто з обліку?
Якщо авто повністю знищено і не підлягає відновленню, його бажано зняти з обліку. Це можна зробити після отримання висновку про повне знищення.
Які ризики при самостійному ремонті до отримання компенсації?
Самостійний ремонт до офіційної оцінки пошкоджень може ускладнити процес отримання компенсації, оскільки комісія не зможе повноцінно зафіксувати початковий стан авто. Рекомендується дочекатися обстеження або ретельно зафіксувати всі пошкодження до початку ремонту (фото, відео, акти). Зберігайте всі чеки та квитанції за ремонтні роботи.
Чи можуть відмовити у компенсації, якщо авто було пошкоджено далеко від зони активних бойових дій?
Ключовим є факт пошкодження внаслідок збройної агресії РФ. Якщо буде доведено, що пошкодження спричинені бойовими діями (наприклад, уламками ракет, дронів), місце розташування не є головним фактором відмови. Однак, доказова база в такому випадку може бути складнішою.
Ця інформація надана для загального розуміння процедури. Рекомендується слідкувати за оновленнями законодавства та офіційними роз'ясненнями, оскільки процедури можуть змінюватися.