
У православному календарі це день вшанування великомучениці Катерини Олександрійської.
Інші назви свята: «Катеринин день», «Катерина Женодавиця», «Перше катання на санях». Особливо шанували святу Катерину жінки, оскільки вона вважалася покровителькою шлюбу та наречених, а також помічницею породіль та вагітних.
Традиції на Катерину 7 грудня:
Свята Катерина, на думку людей, була покровителькою вагітних жінок. Пологи завжди вважалися великим таїнством, тому їхній день і годину старанно приховували від сусідів і навіть домочадців, вважаючи, що інакше породілля страждатиме і мучитиметься за душу кожного, хто дізнався про час дозволу її від тягаря. Жодні пологи, навіть у найбідніших сім'ях, не обходилися без повитухи, у якої на випадок складних пологів був свій обряд, а також молитва святій Катерині.
У ніч на Катерину дівчата, які мріють про заміжжя, ворожили на наречених. Наприклад, відламували гілку яблуні і клали під подушку, щоб здався суджений. Якщо ж у дівчини вже був хлопець на прикметі, вона непомітно брала в нього якусь річ, а потім кругами катала навколо неї коровай, вірячи, що цей обряд змусить і молодця ходити кругами біля її будинку.
Що не можна робити на Катерину 7 грудня:
- не можна робити ремонт взуття;
- не можна одягати нове взуття заміжнім жінкам;
- не можна багато пересуватися транспортом;
- не можна вранці помстити підлогу;
- не можна ні з ким сваритися та злитися;
- не можна прати речі руками.
Прикмети на 7 грудня:
- Якщо день видався ясним, то зима буде холодною.
- Якщо на Катерину Санницю тепло, туманно і сльота, то морозів не буде ще десять днів.
- Якщо на небі помітно багато маленьких зірок – до швидкого снігопаду.