Кісткова пластика при імплантації зубів: показання, види, особливості процедури

Опубликовано redakcia.gc - вс, 30/10/2022 - 16:38
рк

Остеопластика є поширеним способом відновлення основної маси кісткової тканини щелепи. Ця методика є інноваційною і застосовується переважно як підготовка до дентальної імплантації. Якщо обсягу кістки у пацієнта не вистачає для того, щоб протез надійно зафіксувався. Кісткова пластика при імплантації зубів значно підвищує шанси приживлення імпланта.

Коли виникає необхідність проведення кісткової пластики при зубній імплантації

Перед імплантуванням можуть бути такі показання до нарощування кісткової тканини:

  • Анатомічні особливості щелепи пацієнта. Наприклад, це збільшені гайморові пазухи або тонкий нижньощелепний альвеолярний гребінь. Ці проблеми зазвичай не дозволяють провести імплантацію одразу після вилучення зуба.
  • Давнє вилучення. Відмирання кісткової тканини починається протягом декількох місяців після видалення зуба.
  • Пародонтит. Це стоматологічне захворювання руйнує як кісткову тканину зуба, тому нерідко потрібно відновлення втрачених обсягів.
  • Травма або ускладнена операція. Ризикує призвести до втрати тканини в області коріння.

Основні способи проведення кісткової пластики

Остеопластика вважається малоінвазивною процедурою. Тобто з мінімальним втручанням в організм. Однак вона все одно має проводитися досвідченими лікарями, виключно у ліцензованій клініці. Під час консультації стоматолог розглядає проблему та складає план оперативного втручання. Є кілька варіантів і вибір залежить від різних факторів. Наприклад, від точки імплантації чи кісткового матеріалу.

Сінус-ліфтінг

Така процедура здійснюється відкритим або закритим методом, зазвичай в області верхньої щелепи. Кісткову тканину розташовують під слизовою гайморовою пазухою, використовуючи спеціалізований інструмент. До пазухи ж хірург може дістатися відкрито або через зубну лунку та канали. Якщо говорити про закритий спосіб синус-ліфтінга, він також називається балонним способом. Це найбільш щадний варіант відшарування слизової оболонки гайморових пазух. Тому і застосовується найчастіше.

Пересадка кістки пацієнта

Цей вид трансплантації здійснюється у два кроки. Спочатку лікар бере фрагмент донорської тканини з ясна самого пацієнта. Після чого розкриває ділянку, де заплановано розташування імплантату. У кістки створюється поглиблення, потім на титанових гвинтах закріплюється аутогенний матеріал. Отримана рана перекривається донорською тканиною, а потім накладаються шви. Провести імплантацію можна буде за кілька місяців після операції з приживлення кісткового матеріалу. Цей метод використовується, якщо не вистачає значних обсягів кісткової тканини. Наприклад, якщо немає двох і більше зубів поспіль.

Спрямоване відновлення кісткової тканини

Хірург робить надріз у точці, де заплановано відновлення. Припіднімаються ясна і в отриману пазуху вміщають спеціальний кістковий наповнювач. Він може бути синтезованим або виготовленим на базі тваринного матеріалу. Після цього пазуха зашивається і очікується загоєння. Подібний метод відновлення використовують, якщо обсяги атрофії кісткової тканини несуттєві. Найчастіше спрямоване відновлення здійснюється із застосуванням спеціальної мембрани. За допомогою неї формується ложе, яке потім заповнюється вибраним кістковим матеріалом.

Підготовка до кісткової пластики

Кісткова пластика при імплантації зубів повинна здійснюватися після спеціалізованої підготовки пацієнта. В обов'язковому порядку проводиться санація порожнини рота, усуваються точки сторонніх запалень, якщо такі є. Після чого пацієнт обстежується на загальний стан – необхідно здати аналізи крові, пройти консультацію у терапевта та кардіолога. Якщо виникне така необхідність – і ендокринолог. Стоматолог обов'язково проведе антибактеріальну терапію ротової порожнини протягом тижня до призначеної дати операції.

Як відбувається операція з нарощування кісткової тканини

Безпосередня процедура здійснюється, залежно від обраного способу, а також матеріалів, що застосовуються. Остеопластика від початку до кінця виконується під місцевою анестезією. Під загальний наркоз пацієнт вводиться тільки якщо передбачається велике та ускладнене хірургічне втручання.

Залежно від способу нарощування процес може зайняти від години до двох. Потім починається період відновлення.

рк

Рекомендації, щоб уникнути ускладнень після операції

У реабілітаційний період дуже важливо дотримуватися наступних лікарських рекомендацій:

  • тимчасово виключити гарячу, гостру, солону та тверду їжу, а також будь-які фізнавантаження;
  • використовувати всі призначені лікарські засоби за рецептом;
  • обробляти прооперовану ділянку хлоргексидином;
  • прикладати холод до прооперованої області;
  • намагатися не зачіпати ранку в процесі чищення зубів.

Теги